Programowanie PLC
Czym są języki programowania PLC?
Programowanie sterowników PLC odbywa się zazwyczaj w oparciu o kod dostarczony przez producenta danego rozwiązania. Jednak wiele z nich pozwala na zaimplementowanie własnego kodu. Istnieją cztery główne języki programowania PLC. Pierwszym ogólnym jest schemat drabinkowy (LAD), który na pierwszy rzut oka wygląda jak prosty schemat elektryczny. Jest bardzo popularny. Drugi to STL, czyli Structured Text Language, w którym warunki urządzenia podane są w formie tekstu. Trzecim językiem programowania PLC jest FBD, czyli funkcjonalny schemat blokowy. Charakteryzuje się tym, że każde oprogramowanie traktowane jest jako obiekt z wejściami i wyjściami. Jest często używany tam, gdzie wymaganych jest wiele operacji na tym samym obiekcie. Czwartym językiem programowania ogólnego przeznaczenia jest Sequential Function Chart lub SFC. Krótko mówiąc, przypomina „drzewo” z hierarchią, którą rysujemy na kartce papieru. Dzięki niemu możesz dokładnie sprawdzić, jak działa algorytm. Twórcy aplikacji komputerowych częściej używają STL, a elektronicy częściej używają LADa. Niektórych algorytmów nie da się zapisać np. w schemacie drabinkowym, chociaż jest to język polecany osobom dopiero uczącym się programowania.
Znajomość danego języka programowania i biegłość w posługiwaniu się nim w aplikacji to dwa zupełnie różne światy. Logika drabinkowa, cykle skanowania programowalnego sterownika logicznego (PLC), liczby dziesiętne kodowane binarnie i kod wielokrotnego użytku to tylko niektóre z problemów, z którymi borykają się programiści PLC. Producenci sterowników PLC dostarczają im oprogramowanie potrzebne do programowania algorytmów sterowania w ich pamięci. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele programów, podejście do projektowania programu jest prawie takie samo. Większość kontrolerów umożliwia wykonywanie programów w jednym lub kilku językach programowania.
Co to jest programowanie PLC?
Co robi programista PLC? Ludzie, którzy zajmują się programowaniem PLC, nazywani są programistami PLC. Programista nie potrzebuje rozległej wiedzy informatycznej, ponieważ nie jest ona wymagana do programowania sterowników PLC, jak wspomniano wcześniej.
Skrót PLC pochodzi od angielskiego słowa „Programmable Logic Controller”, które tłumaczymy jako Programowalny Sterownik Logiczny. Jest to urządzenie mikroprocesorowe przeznaczone do sterowania maszyną, rozwiązywania problemów pojawiających się podczas jej eksploatacji, lub komputery przemysłowe wyposażone w oprogramowanie sterujące całym parkiem maszynowym. Od wielu lat stosowane są wejścia i wyjścia analogowe i cyfrowe. Definiuje je norma IEC 61131, która jest podstawą języków programowania używanych dzisiaj przez te mikroprocesory. Ze względu na rozwój sterowników PLC (oraz maszyn i całej automatyki przemysłowej) stosuje się dziś coraz nowocześniejsze wejścia i wyjścia cyfrowe. Można powiedzieć, że PLC jest mózgiem urządzenia.
Co to są sterowniki PLC?
Rynek oferuje dużą liczbę sterowników PLC takich producentów jak Siemens, Fatek, Omron, Delta, Mitsubishi, Allen Bradley i Schneider Electric. Wszystkie działają na tych samych zasadach, ale każdy jest inny. Niektóre mają większą moc obliczeniową, niektóre mogą obsługiwać większe programy sterujące, a niektóre mają więcej wbudowanych wejść i wyjść. Sterowniki PLC należy dobierać indywidualnie do każdego urządzenia. Nie trzeba wydawać dużych pieniędzy na bardzo zaawansowane sterowniki, ponieważ wystarczy kontrolować kilka wyjść.
Sterowniki sterują maszynami i systemami w środowisku produkcyjnym.
Zastępowanie pracowników maszynami pracującymi w oparciu o zaawansowane systemy automatyki widoczne jest przede wszystkim w przemyśle. Kluczowe okazało się programowanie sterowników maszyn. Korzystają na tym zarówno małe zakłady produkcyjne, jak i duże zakłady produkujące różnego rodzaju komponenty. Są to prefabrykowane materiały budowlane, części samochodowe, a nawet żywność. Integracja systemów sterowania w tych obiektach jest niezbędna do osiągnięcia maksymalnej wydajności technicznych linii produkcyjnych.
Wprowadzenie automatyzacji do przemysłu może zwiększyć wydajność poszczególnych zakładów produkcyjnych i zmniejszyć potrzebę zaangażowania pracowników w proces produkcji określonych produktów. Odpowiadają za to nie tylko specjalne maszyny, ale przede wszystkim sterowniki PLC. Programujemy go w sposób zgodny z oczekiwaniami naszych klientów. Ponadto świadczymy również usługi integracji systemów sterowania. Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą, nie tylko w tym zakresie.
Rozpoczynając korzystanie ze sterowników programowalnych, należy zdefiniować ich przeznaczenie. Czy będziemy programować zaawansowane systemy dużej mocy obsługujące linie produkcyjne w branży motoryzacyjnej, czy też będziemy sterować systemami automatyki w mniejszych firmach? Sterowanie obejmuje również obrabiarki CNC, z których każda posiada własny sterownik z określonymi funkcjami, które zarządzają procesem przesuwania narzędzia wzdłuż osi układu. Dlatego z punktu widzenia producenta napędu bardzo ważne jest określenie obszaru, w którym programista będzie się poruszał w przyszłości, a nad wybranym obszarem dominuje producent napędu. W polskim przemyśle produkcyjnym najbardziej reprezentatywnym producentem sterowników logicznych jest niewątpliwie Siemens z serii SIMATIC. Oprócz Siemensa w zakładach produkcyjnych w naszym kraju można znaleźć również mniej popularne sterowniki Mitsubishi, Allen-Bradley, Omron czy urządzenia takich firm jak Beckhoff, Moeller czy Wago, które można programować w środowisku CoDeSyS. Chociaż teoria sterowania jest taka sama dla wszystkich tych producentów, praktyka używania, programowania i diagnozowania sterowników jest nieco inna.
Programy sterowników PLC do sterowania maszynami i systemami.
Programista PLC projektuje programy sterujące dla maszyn i systemów elektrycznych, głównie w sektorze przemysłowym, w celu automatyzacji procesów. Na przykład sterowniki programowalne służą do sterowania maszynami na liniach montażowych w fabrykach przemysłu motoryzacyjnego.
System sterowania zaprogramowany za pomocą przemysłowego sterownika PLC można rozbudować, zwiększając jego zakres zastosowania, a także wykazując zintegrowaną pracę z innymi urządzeniami i systemami do automatyzacji linii produkcyjnych. Integrujemy systemy sterowania z systemami nadrzędnymi IT, rozwiązaniami chmurowymi i innymi rozwiązaniami Przemysłu 4.0.
Aby móc zarządzać urządzeniem za pomocą PLC, należy je zaprogramować. Sterowniki programowalne tego typu charakteryzują się bardzo szerokim wachlarzem możliwości w programowaniu pracy urządzeń, z którymi współpracują, co przekłada się również na ich zastosowanie.